Wyszukiwanie na stronie

Jaki podatek zapłacić i zapanować nad chaosem?

Rok 2019 był rewolucyjny pod kątem zmian w ordynacji podatkowej. Ilość innowacji w tym zakresie może przytłoczyć, a za niedopełnienie obowiązków grożą surowe kary. Do zmiany podatek CIT?

PPK

Każdy pracownik w wieku 18 – 54 lat zostaje przypisany do programu automatycznie, a od nowego roku programem objęte zostały także podmioty zatrudniające min. 50 osób.

– PPK to dobrowolny program, jednak określenie „dobrowolny” może być mylące – mówi Marta Tomaszewska, Kierowniczka Zespołu Wsparcia Kadry i Płace w firmie Kalasoft Sp. z o.o. – Przystąpienie do PPK nie jest obowiązkowe, ale wyłącznie wtedy, gdy pracownik złoży odpowiednią rezygnację. Pracodawca nie może np. zniechęcić go do przystąpienia do PPK. Grożą za to kary finansowe.

Nowa stawka PIT

17 zamiast 18% podatek PIT dla osób rozliczających się w ramach pierwszej skali podatkowej.

– Faktyczna kwota, o którą wzrośnie wynagrodzenie netto może okazać się niezauważalna. W większości przypadków podwyżka „zginie” pośród comiesięcznych wydatków – mówi Agnieszka Biegała-Dudek, Starsza Konsultantka Działu Wsparcia Kadry i Płace w firmie Kalasoft Sp. z o.o.

Podatek dla młodych

Objęte programem „zerowy PIT” są przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz umów zlecenia otrzymywanych przez podatnika do ukończenia 26. roku życia. Wartość tych przychodów nie może przekroczyć kwoty 85 528 zł w danym roku podatkowym.

Dla porównania, w roku ubiegłym limit wynosił 35 636,67 zł – komentuje Marta Tomaszewska, Kierowniczka Działu Wsparcia Kadry i Płace w firmie Kalasoft Sp. z o.o.

JPK_VAT

Wprowadzono znaczące usprawnienie wywiązywania się z obowiązków względem fiskusa, czyli eliminacja załączników wymaganych przy składaniu tradycyjnego rozliczenia podatku VAT (VAT-ZZ, VAT-ZD, VAT-ZT).

Przy rozliczeniu nie będą potrzebne też wnioski dołączane do standardowych deklaracji jako odrębne dokumenty – wyjaśnia Monika Pupiec, Kierowniczka Zespołu Wsparcia jHMS Zarządzanie Finansami w firmie Kalasoft Sp. z o.o. – Tak naprawdę zmieni się tylko zakres dostarczanych danych. Łatwiej będzie też je korygować (za sprawą jednego pliku).

e-PIT

Ministerstwo Finansów oferuje możliwość skorzystania z usługi Twój e-PIT do rozliczenia podatku PIT za rok 2019. Krajowa Administracja Skarbowa przygotuje wstępnie wypełniony za płatnika dokument. W wersji elektronicznej można złożyć PIT-11, PIT-28 PIT-36, PIT-37 oraz PIT-38. Usługa zacznie funkcjonować od 15 lutego 2020 roku.

Elektroniczne deklaracje

Deklaracje PIT-11 możliwe do pobrania z systemu informatycznego.

Rozwiązanie to zostało wykorzystane przez jedną z uczelni wyższych korzystającą z systemu KALASOFT (dawniej HMS Solution). e-PIT-y są dostępne dla zatrudnionych w formie elektronicznej, a ich wiarygodność jest potwierdzona dodatkowo podpisem kwalifikowanym. Generowana jest nie tylko deklaracja podatkowa, ale też potwierdzenie jej odbioru.

Estoński CIT

Premier Mateusz Morawiecki z propozycją  wprowadzenia estońskiego modelu rozliczenia – podatek CIT dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Więcej o planach premiera mówi Monika Pupiec, Kierowniczka Zespołu Wsparcia Zarządzanie Finansami w Kalasoft Sp. z o.o.

 – Pieniądze z zysku, które dotąd w całości podlegały opodatkowaniu CIT pozostaną w przedsiębiorstwie. Można założyć, że ta część zysku, która pozostała w firmie byłaby wyższa o kwotę, którą dotychczas odprowadzano do urzędu skarbowego (19%).


Zintegrowany system informatyczny, czyli specjalistyczne oprogramowanie do zarządzania uczelnią wyższą i dziekanatem, dopasowane do jej potrzeb, zapewniające bezpieczeństwo danych oraz oferujące e-dokumenty to przyszłość szkolnictwa wyższego.

Na urządzeniach mobilnych wyświetla się responsywnie zapewniając większą uniwersalność i poziom bezpieczeństwa niż aplikacja mobilna.

Więcej informacji o oferowanych przez Kalasoft Sp. z o.o. rozwiązaniach ERP dla uczelni – HMS Solution znajdziecie na  https://www.kalasoft.pl/hms/

Komentarze naszych specjalistów dotyczące takich tematów jak podatek PIT, RODO, bezpieczeństwo danych i cyfryzacja szkół wyższych można przeczytać w aktualnościach na https://www.kalasoft.pl/aktualnosci/

Aktualne oferty pracy w Kalasoft Sp. z o.o. są dostępne pod adresem https://www.kalasoft.pl/kariera/

Skontaktuj się z nami

Każdorazowo zapewniamy efektywną realizację i sprawne wdrożenie systemu. Chcesz dołączyć do grona naszych zadowolonych klientów, którzy skorzystali z naszego doświadczenia i dziś oszczędzają dzięki temu czas? Zachęcamy do kontaktu telefonicznego lub poprzez formularz kontaktowy.

Od ponad 30 lat pomagamy uczelniom i innym podmiotom usprawniać ich pracę. Opracowaliśmy narzędzie powszechnie wykorzystywane do zarządzania działaniami instytucji oraz przedsiębiorstw, które indywidualnie dostosowujemy i wdrażamy na życzenie Klienta.

+48 61 661 11 00