Wyszukiwanie na stronie

Nowy rok akademicki – e-usługi i inne wieści ze świata uczelni

Kolejne efekty zmian prawnych (w tym Ustawy 2.0.), a także rezultaty współpracy uczelni, organizacji i dostawców wpływają na relacje placówek akademickich ze studentami. Jakie nowości pojawiły się w ostatnim czasie? Co przyniesie nowy rok akademicki? Jakie są inspiracje na przyszłość?

Już 1 października (lub w okolicach tej daty) ponad milion polskich studentów rozpocznie nowy rok akademicki. Część z nich załatwi sprawy studenckie w dziekanatach, a część w biurach obsługi studenta. Z okazji zbliżającego się roku akademickiego warto zapoznać się z przykładanymi ciekawych rozwiązań z Polski (i nie tylko), które ułatwiają pracę na uczelni.

E-usługi wirtualnego dziekanatu

Pierwszym prezentowanym rozwiązaniem zmieniającym funkcjonowanie uczelni wyższych jest wirtualny dziekanat. To rozwiązanie, które jest już dobrze znane polskim użytkownikom. Wraz z rozwojem zintegrowanych e-systemów uczelni, na popularności zyskują e-usługi. Dzięki nim żacy składają przez Internet np. podania o stypendium czy akademik.

Studenci niektórych uczelni coraz chętniej korzystają też z powiadomień z e-systemu. Informują one użytkowników np. o możliwości ubiegania się o miejsce w akademiku. Odpowiednie wykorzystanie e-usług (z powiadomieniami) oraz innych podobnych narzędzi zwiększa szybkość obsługi studentów i zmniejsza kolejki do dziekanatów.

Systemy kolejkowe

Kolejnym rozwiązaniem ułatwiającym pracę dziekanatów są systemy kolejkowe. Studenci, którzy chcą załatwić sprawę na uczelni, pobierają numerek ze specjalnego automatu. Przykładowo, taki system funkcjonuje na Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej.

Przykłady udogodnień, które zostały wdrożone w placówkach akademickich, są też dostępne w bazie dobrych praktyk przygotowanym przez Stowarzyszenie Forum Dziekanatów.

Rewolucja w dokumentach

Wraz z nowym rokiem akademickim (a właściwie już wraz procesem rekrutacji) na uczelni przybywa papierowych dokumentów. W tym miejscu warto zwrócić uwagę na zmiany w przepisach, które zaszły kilka miesięcy temu.

Wspomniane zmiany dotyczą dokumentacji studiów. Nastąpiły one szybko, dlatego mogą być „rewolucją”. W związku ze zmianami pracownicy uczelni mają np. coraz więcej wątpliwości związanych z przechowywaniem dużej ilości studenckich dokumentów.

Nowinki nie tylko na nowy rok akademicki

Studenci oczekują rozwiązań dopasowanych do ich indywidualnych potrzeb. W ciągu najbliższych miesięcy okaże się, jak odczują i ocenią oni zmiany związane np. z dokumentacją studiów.

Zadaniem uczelni jest zaoferowanie im unikalnej oraz kompleksowej oferty edukacyjnej. Nowy rok akademicki to okazja, by zachęcić jak największą liczbę studentów do skorzystania z przygotowanych propozycji. Warto planować też kolejne  działania. Pomocne w przygotowaniu oferty, która będzie się wyróżniać na tle konkurencji, mogą okazać się przykłady zza granicy.

Jednym z ciekawych rozwiązań jest aplikacja DeliverSU, którą wprowadził niedawno University of Lincoln. Za pomocą tego narzędzia użytkownicy mogą zarezerwować np. miejsce w studenckim pubie. Z kolei University of Notre Dame oferuje aplikację, która dostarcza studentom newsy z kampusu (wyniki drużyn sportowych czy menu ze stołówki). Choć w Polsce tego typu nowinki nie są jeszcze popularne, stanowią inspiracje, które mogą zmienić przyszłość szkolnictwa wyższego w naszym kraju.

Skontaktuj się z nami

Każdorazowo zapewniamy efektywną realizację i sprawne wdrożenie systemu. Chcesz dołączyć do grona naszych zadowolonych klientów, którzy skorzystali z naszego doświadczenia i dziś oszczędzają dzięki temu czas? Zachęcamy do kontaktu telefonicznego lub poprzez formularz kontaktowy.

Od ponad 30 lat pomagamy uczelniom i innym podmiotom usprawniać ich pracę. Opracowaliśmy narzędzie powszechnie wykorzystywane do zarządzania działaniami instytucji oraz przedsiębiorstw, które indywidualnie dostosowujemy i wdrażamy na życzenie Klienta.

+48 61 661 11 00