Wyszukiwanie na stronie

JPK_VAT i inne zmiany podatkowe w 6 odsłonach

W świetle lawinowych zmian podatkowych przedsiębiorców czekają kolejne pracowite miesiące. By mieć jasny obraz sytuacji, warto zastanowić się, jakie wady, a jakie zalety przyniesie wprowadzenie JPK_VAT? O co chodzi z tzw. białą listą podatników?

JPK_VAT oraz biała lista podatników to tylko niektóre zagadnienia, które interesują podatników w ostatnim czasie. Choć pozostaje jeszcze odpowiednio kilka miesięcy (tygodni) na przygotowanie do tych zmian, przedsiębiorcy nie mają łatwego zadania.

Terminy JPK_VAT

Wiadomo już, że zgodnie z nowymi przepisami przekształcony plik JPK_VAT zastąpi wkrótce deklaracje VAT-7 i VAT-7K. Duże firmy będą mogły korzystać ze zmienionego dokumentu już od 1 stycznia 2020r., natomiast mniejsze za niecały rok. Przedsiębiorcy wiedzieli o zmianach od dawna i zdążyli przyzwyczaić się do jednolitej formy raportowania VAT fiskusowi. Gdzie tkwi więc problem?

Kilka zmian

Warto zauważyć, że zmiana formuły pliku JPK_VAT to jedna z wielu nowości dla podatników. Spora część nowinek podatkowych wdrażana jest w bardzo szybkim tempie. Zapoznając się z nowymi regulacjami, firmy z niecierpliwością czekają na kolejne doniesienia z Ministerstwa Finansów (np. termin udostępnienia nowych standardów struktur JPK). Drugim równie istotnym i potrzebnym zagadnieniem są zasady wysyłki nowych deklaracji. Wspomniane terminy i zasady nie zostały jeszcze ogłoszone.

Podatkowe minusy

Im wcześniej będą znane wszystkie informacje na temat nowego JPK_VAT, tym lepiej dla podatników. Dlatego też wielu użytkowników oraz dostawców oprogramowania zastanawia się nad negatywnymi skutkami wprowadzenia tej nowej metody raportowania VAT. Przeciwnicy JPK_VAT zwracają głównie uwagę na duże możliwości urzędowej kontroli dokumentów. Niepokojem napawają także możliwe sankcje ze strony fiskusa (w razie np. wykrycia nieprawidłowości).

Ważne korzyści

W porównaniu z potencjalnymi negatywnymi skutkami zmian, lista korzyści jest dłuższa. Dzięki nowemu JPK_VAT złożenie i korekta informacji podatkowych staną się jeszcze łatwiejsze. Wyeliminowane zostaną m.in. załączniki wymagane przy składaniu tradycyjnego rozliczenia podatku VAT (VAT-ZZ, VAT-ZD, VAT-ZT). Podatnik nie będzie musiał wypełniać również innych odrębnych dokumentów (zastąpią je pola wyboru w nowym pliku).

Biała lista przed JPK_VAT

Czekając na JPK_VAT, należy śledzić również pozostałe przepisy. Już niedługo (do 1 września 2019r.) KAS ma opublikować bowiem tzw. białą listę podatników. Będzie to ujednolicony rejestr, w którym znajdzie się m.in. wykaz rachunków rozliczeniowych kontrahentów. Choć nie znamy jeszcze wszystkich szczegółów technicznych dotyczących białej listy podatników, warto już teraz „poznać” ją bliżej.

Po pierwsze, biała lista będzie zawierała znacznie więcej danych kontrahentów niż dotychczasowe rejestry. Znajdą się tam m.in. ich dane historyczne, które do tej pory mogliśmy sprawdzać jedynie według stanu na dzień weryfikacji. Równie ważny będzie wspomniany wcześniej rachunek bankowy. Jeśli przedsiębiorca zrobi przelew o wartości powyżej 15 tys. zł na konto spoza białej listy, narazi się na sankcje. Nie będzie mógł m.in. uznać tego wydatku za koszt podatkowy.

Wsparcie podatkowe i nie tylko

Czytając publikacje internetowe i komentarze ekspertów, Klienci coraz częściej pytają naszych konsultantów o białą listę podatników. Wśród najpopularniejszych pytań pojawiają się dylematy odnośnie tego, jak nowy rejestr będzie funkcjonował w praktyce. Jak oprogramowanie poradzi sobie z nowymi przepisami? Jak my – dostawcy będziemy wspierać przedsiębiorców w wypełnianiu nowych obowiązków podatkowych i zachowaniu należytej staranności? Mając na uwadze wagę i zakres wdrożeń podatkowych (JPK_VAT, biała lista podatników etc.) dokładamy wszelkich starań, by dzięki jHMS kompleksowo wspierać Klientów w procesie przystosowania się do tych zmian.

Skontaktuj się z nami

Każdorazowo zapewniamy efektywną realizację i sprawne wdrożenie systemu. Chcesz dołączyć do grona naszych zadowolonych klientów, którzy skorzystali z naszego doświadczenia i dziś oszczędzają dzięki temu czas? Zachęcamy do kontaktu telefonicznego lub poprzez formularz kontaktowy.

Od ponad 30 lat pomagamy uczelniom i innym podmiotom usprawniać ich pracę. Opracowaliśmy narzędzie powszechnie wykorzystywane do zarządzania działaniami instytucji oraz przedsiębiorstw, które indywidualnie dostosowujemy i wdrażamy na życzenie Klienta.

+48 61 661 11 00