Wyszukiwanie na stronie

Cyfryzacja i doktorat na światowym poziomie

Polskie uczelnie od roku 1990 na ogromną skalę prowadziły rekrutację i edukację doktorantów. Podniesienie jakości nauczania i przede wszystkim zmniejszona liczba miejsc to tylko niektóre ze zmian, które wprowadziły nowe regulacje prawne dla szkół doktorskich w Polsce. Cyfryzacja w połączeniu z Ustawą 2.0 pomoże uczelniom?

Światowa czołówka

Pomimo dużego zainteresowania i bardzo dużej liczby aplikacji, do pierwszej edycji przyjęto tylko 8 doktorantów – komentuje prof. dr hab. Dorota Dobija, Dyrektor Szkoły Doktorskiej w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie – Nowe regulacje prawne w naszej ocenie przywracają nauczanie na poziomie doktorskim do normalności, bowiem masowość kształcenia nigdy nie sprzyjała jakości. Nowe zasady prowadzenia szkół doktorskich w Polsce zbliżają nas do poziomu światowych ośrodków naukowych.

Jak podkreśla ekspertka, ostry proces selekcji kandydatów nie powinien być niczym zaskakującym, gdyż przyjmowanie zaledwie kilku najlepszych osób umożliwia zindywidualizowane podejście do kształcenia doktorantów.

Zbyt wolna cyfryzacja?

Wraz z wejściem w życie nowych przepisów, uczelnie wyższe muszą zmierzyć się z zupełnie nowym wyzwaniem. Przy ograniczonej liczbie miejsc w szkołach doktorskich, nie zmieniła się liczba etatów potrzebnych do obsługi studiów doktoranckich. Oznacza to, że koszty administrowania mogą przewyższyć przychody. Rozwiązaniem dla tego problemu może być stopniowa cyfryzacja placówek, która jednak postępuje zbyt wolno.

Problem z cyfryzacją uczelni i całego sektora publicznego wynika z nieprawidłowego funkcjonowania systemu finansowania. Publiczne szkoły wyższe często obierają cenę za główne kryterium wyboru ze względu na ograniczone środki i decydują się na rozwiązania uniwersalne, które, chociaż świetnie sprawdzają się w biznesie, nie uwzględniają potrzeb placówki – komentuje Grzegorz Kaliński, Prezes Kalasoft Sp. z o.o.

Możliwe rozwiązanie

Według eksperta, odpowiednio dopasowany system wspomagający zarządzanie uczelnią może zredukować do minimum liczbę etatów potrzebnych do jego obsługi.

Cyfryzacja jest jednym z najważniejszych kroków do skutecznego zarządzania zasobami – podsumowuje ekspert.


Zintegrowany system informatyczny, czyli specjalistyczne oprogramowanie do zarządzania uczelnią wyższą i dziekanatem, dopasowane do jej potrzeb, zapewniające bezpieczeństwo danych oraz oferujące e-dokumenty to przyszłość szkolnictwa wyższego.

Na urządzeniach mobilnych wyświetla się responsywnie zapewniając większą uniwersalność i poziom bezpieczeństwa niż aplikacja mobilna.

Więcej informacji o oferowanych przez Kalasoft Sp. z o.o. rozwiązaniach ERP dla uczelni – HMS Solution znajdziecie na  https://www.kalasoft.pl/hms/

Komentarze naszych specjalistów dotyczące takich tematów jak podatek PIT, RODO, bezpieczeństwo danych i cyfryzacja szkół wyższych można przeczytać w aktualnościach na https://www.kalasoft.pl/aktualnosci/

Aktualne oferty pracy w Kalasoft Sp. z o.o. są dostępne pod adresem https://www.kalasoft.pl/kariera/

Skontaktuj się z nami

Każdorazowo zapewniamy efektywną realizację i sprawne wdrożenie systemu. Chcesz dołączyć do grona naszych zadowolonych klientów, którzy skorzystali z naszego doświadczenia i dziś oszczędzają dzięki temu czas? Zachęcamy do kontaktu telefonicznego lub poprzez formularz kontaktowy.

Od ponad 30 lat pomagamy uczelniom i innym podmiotom usprawniać ich pracę. Opracowaliśmy narzędzie powszechnie wykorzystywane do zarządzania działaniami instytucji oraz przedsiębiorstw, które indywidualnie dostosowujemy i wdrażamy na życzenie Klienta.

+48 61 661 11 00