Wyszukiwanie na stronie

CIT zdaniem specjalistów – stracą samorządy?

W listopadowym expose, premier Mateusz Morawiecki przedstawił pomysł nowelizacji podatku CIT dla małych i średnich przedsiębiorstw. Szef rządu zaproponował wprowadzenie estońskiego modelu rozliczenia. Na czym polega i jakie mogą być konsekwencje wprowadzenia pomysłu w życie?

Plany premiera

Więcej o planach premiera mówi Monika Pupiec, Kierowniczka Zespołu Wsparcia Zarządzanie Finansami w Kalasoft Sp. z o.o.

– Nie należy się obawiać nowych przepisów związanych z CIT, ponieważ zdolność dopasowywania się polskich przedsiębiorców do nowych rozwiązań jest duża – przekonuje ekspertka.

– Jeżeli takie rozwiązanie zostałoby wprowadzone, mogłoby to doprowadzić do wzrostu innowacyjności i konkurencyjności małych przedsiębiorstw. Pieniądze z zysku, które dotąd w całości podlegały opodatkowaniu CIT, podlegałyby wg nowej formuły opodatkowaniu tylko w części, która nie pozostała w firmie (została przeznaczona na wypłaty z zysku lub na inne cele niż jej działalność).

Estoński CIT korzystny dla przedsiębiorców

Warto zwrócić uwagę na wymierne korzyści, jakie osiągną mali przedsiębiorcy będący płatnikami CIT, a w szczególności spółki prawa handlowego.

– Można założyć, że ta część zysku, która pozostała w firmie byłaby wyższa o kwotę, którą dotychczas odprowadzano do urzędu skarbowego (19%) – dodaje Monika Pupiec.

Miałoby to stanowić zachętę dla przedsiębiorców do zatrzymania pieniędzy w firmie i wsparcie inwestycji w kolejne przedsięwzięcia czy w jej zasoby własne. Należy jednak pamiętać, że na ewentualnych zmianach w CIT zyskają tylko te firmy, które są osobami  prawnymi. Małe przedsiębiorstwa to natomiast w dużej mierze osoby fizyczne, rozliczające podatek dochodowy od osób fizycznych.

Specjalistka podkreśla, że dla państwa byłaby to inwestycja raczej długoterminowa, dlatego na ten moment mowa jest jedynie o przybliżonym terminie wejścia w życie proponowanych zmian. Początkowa faza obowiązywania nowej formuły rozliczeń CIT charakteryzowałaby się spadkiem wpływów do budżetu, przez co należałoby się liczyć z mniejszymi wpływami np. do kas samorządów terytorialnych, które w dużej części zależą od podatku CIT.


Zintegrowany system informatyczny, czyli specjalistyczne oprogramowanie do zarządzania uczelnią wyższą i dziekanatem, dopasowane do jej potrzeb, zapewniające bezpieczeństwo danych oraz oferujące e-dokumenty to przyszłość szkolnictwa wyższego.

Na urządzeniach mobilnych wyświetla się responsywnie zapewniając większą uniwersalność i poziom bezpieczeństwa niż aplikacja mobilna.

Więcej informacji o oferowanych przez Kalasoft Sp. z o.o. rozwiązaniach ERP dla uczelni – HMS Solution znajdziecie na  https://www.kalasoft.pl/hms/

Komentarze naszych specjalistów dotyczące takich tematów jak podatek PIT, RODO, bezpieczeństwo danych i cyfryzacja szkół wyższych można przeczytać w aktualnościach na https://www.kalasoft.pl/aktualnosci/

Aktualne oferty pracy w Kalasoft Sp. z o.o. są dostępne pod adresem https://www.kalasoft.pl/kariera/

Skontaktuj się z nami

Każdorazowo zapewniamy efektywną realizację i sprawne wdrożenie systemu. Chcesz dołączyć do grona naszych zadowolonych klientów, którzy skorzystali z naszego doświadczenia i dziś oszczędzają dzięki temu czas? Zachęcamy do kontaktu telefonicznego lub poprzez formularz kontaktowy.

Od ponad 30 lat pomagamy uczelniom i innym podmiotom usprawniać ich pracę. Opracowaliśmy narzędzie powszechnie wykorzystywane do zarządzania działaniami instytucji oraz przedsiębiorstw, które indywidualnie dostosowujemy i wdrażamy na życzenie Klienta.

+48 61 661 11 00