Wyszukiwanie na stronie

Błędy, które popełniają początkujący przedsiębiorcy

Dlaczego wiele osób decyduje się zostać przedsiębiorcą? Głównym powodem jest chęć samorealizacji i bycia sobie samemu szefem. Dla niektórych jest to oczywiste, że będą w przyszłości prowadzić własną działalność gospodarczą. U niektórych taka myśl kiełkuje – posiadają świetny pomysł na biznes, ale równolegle pracuje na etacie dla bezpieczeństwa finansowego. 

Założenie działalności gospodarczej nie jest skomplikowanym procesem – wszelki formalności można zamknąć w kilka dni. Niestety, nie zawsze chęci i pomysł na biznes wystarczą do osiągnięcia sukcesu. 

Jakich błędów powinni wystrzegać się początkujący przedsiębiorcy?

Tak jak wspominałem wyżej – założenie działalności gospodarczej nie jest trudnym procesem – wystarczy komputer i dostęp do internetu. Warto jednak pochylić się nad wyborem sposobu działalności firmy, ponieważ od tej decyzji zależy m.in. sposób rejestracji, opodatkowania oraz prowadzenia księgowości. 

Nieoceniona pomoc biura rachunkowego

Przed rozpoczęciem rejestracji warto skonsultować się z wybranym przez siebie biurem rachunkowym -wiele z nich ma w swojej ofercie doradztwo przy zakładaniu działalności gospodarczej. Specjalista zwróci również uwagę, żeby nie popełnić sztandarowych błędów początkującego przedsiębiorcy czyli:

  • nie zakłada się firmy pierwszego dnia miesiąca,
  • zgłoszenie do VAT, kiedy nie ma takiego obowiązku,
  • rozliczanie transakcji w obcej walucie za pośrednictwem rachunku w złotówkach bez sprawdzania, czy takie rozwiązanie jest opłacalne.

Korzystanie z usług biura rachunkowego nie zwalnia z braku chęci zapoznania się z tematów prawnych i podatkowych. Warto wrócić do notatek z lekcji przedsiębiorczości oraz sprawdzić, ile wynoszą aktualnie składki na ZUS, jakie są terminy płatności oraz z jakich form opodatkowania firmy można skorzystać. 

Dlaczego potrzebujesz biznesplanu?

Rozpoczęcie działalności wymaga przygotowań. Pomocnym narzędziem będzie stworzenie biznesplanu, który uporządkuje Twoja wizję na prowadzenie firmy. Starając się o kredyt bądź dotację często taki dokument jest wymagany. Powinny znaleźć się w nim odpowiedzi na takie pytania jak:

  • Co będę oferować swoim klientom?
  • Jakie przychody, koszty, zyski będzie uzyskiwać?
  • Jak wygląda konkurencja?
  • Jakie są długoterminowe cele?

Masz problem ze stworzeniem biznesplanu dla swojej firmy? W internecie znajdziesz wiele wzorów z instrukcjami, jak krok po kroku przygotować taki dokument. 

Grupa docelowa – doprecyzuj ją!

Od samego początku ukierunkuj swoje działania biznesowe pod rzeczywiste potrzeby swoich odbiorców. Nie twórz oferty dla wszystkich – to nie zadziała. Mając wiedzę kim jest nasza grupa docelowa,łatwiej będzie Ci dobrać kanały i sposoby komunikacji z nimi. Jak ją znaleźć? Olbrzymią dawkę wiedzy o niej znajdziesz w internecie, pomocne będą:

  • media społecznościowe,
  • grupy i fora tematyczne, 
  • strony z opiniami.

Warto również obserwować działania konkurencji w podobnej branży. W ten sposób sprawdzisz jakie rozwiązania komunikacyjne sprawdzają się, a jakie nie. 

Reklama dźwignią handlu 

Kiedy określisz swoją grupę docelową zaplanuj działania marketingowe pod nią. Wielu przedsiębiorców na początku swojej drogi zapomina o reklamie – większość budżetu przeznacza na przygotowania (np. założenie sklepu internetowego), ale jak Twoi klienci mają się o nim dowiedzieć? Dlatego też podstawowymi działaniami reklamowymi powinno być prowadzenie działań reklamowych w mediach społecznościowych oraz google.


Kalasoft ERP to obecnie niezbędne narzędzie, które pozwala przedsiębiorcom zachować porządek w dokumentach, usprawnić przepływ informacji, zarządzać pracownikami i kontrolować wszelkie procesy biznesowe. 

Więcej informacji o oferowanych przez Kalasoft Sp. z o.o. rozwiązaniach ERP dla przedsiębiorstw – HMS Solution znajdziecie na  https://www.kalasoft.pl/oferta/kalasoft-erp

Skontaktuj się z nami

Każdorazowo zapewniamy efektywną realizację i sprawne wdrożenie systemu. Chcesz dołączyć do grona naszych zadowolonych klientów, którzy skorzystali z naszego doświadczenia i dziś oszczędzają dzięki temu czas? Zachęcamy do kontaktu telefonicznego lub poprzez formularz kontaktowy.

Od ponad 30 lat pomagamy uczelniom i innym podmiotom usprawniać ich pracę. Opracowaliśmy narzędzie powszechnie wykorzystywane do zarządzania działaniami instytucji oraz przedsiębiorstw, które indywidualnie dostosowujemy i wdrażamy na życzenie Klienta.

+48 61 661 11 00