Wyszukiwanie na stronie

Czym jest leasing i czy jest bardziej opłacalny niż najem długoterminowy?

Leasing kojarzy nam się przede wszystkim z autami – statystyki pokazują, że blisko połowa umów w tej formie kredytowania dotyczy właśnie pojazdów. Tymczasem jednak sam leasing to o wiele więcej. Firmy korzystają z niego, by pokryć koszty nabywanych środków trwałych, np. maszyn na halach produkcyjnych czy wyposażenia gabinetów lekarskich. Na czym dokładnie polega ta usługa i czy jest bardziej opłacalna od najmu długoterminowego?

Na czym polega leasing?

Leasing to umowa wynajmu w oparciu o raty leasingowe, dedykowana przede wszystkim firmom. Przez czas jej trwania nabywca spłaca równą kwotę co miesiąc, a po zakończeniu trwania umowy nabywa prawa do wykupu przedmiotu najmy od firmy leasingowej za określony procent.

Po stronie osoby decydującej się na leasing leży opłacenie odpowiednich ubezpieczeń, a także pokrycie początkowych kosztów, czyli wpłaty wkładu własnego. Dla osób fizycznych istnieje osobna forma leasingu, nazywana leasingiem konsumenckim, która cieszy się zdecydowanie mniejszą popularnością.

Skąd popularność leasingu?

Odpowiedź jest bardzo prosta – koszt leasingu nie jest tak wysoki, jak regularna rata za zakup produktu, a w dodatku może zostać wpisany w koszty uzyskania dochodu. Osoby decydujące się na umowę leasingową otrzymują zwykle w pakiecie liczne dodatkowe udogodnienia, np. karty paliwowe w przypadku aut.

Oprócz tego wartym wspomnienia jest też czas wydania decyzji o przyznaniu leasingu. Jeśli chcielibyśmy wziąć kredyt na ten sam produkt, trwałoby to zdecydowanie dłużej niż w przypadku umowy leasingowej. Stąd też popularność tej formy finansowania wśród osób, którym zależy na czasie.

Czym od leasingu różni się najem długoterminowy?

Najem długoterminowy często uznawany jest za to samo co leasing, istnieje jednak kilka zasadniczych różnic pomiędzy nimi. Co najważniejsze, przy wynajmie nie jest koniecznie wnoszenie opłaty wstępnej, dzięki czemu więcej osób czy firm może sobie na niego pozwolić. Oprócz tego w cenie wynajmu zawarte są obowiązujące ubezpieczenia, jak OC i AC w przypadku samochodów, a także ceny za ewentualne serwisowanie auta/sprzętu. Warto dodać, że podobnie jak w przypadku leasingu, po zakończeniu umowy najmu, istnieje możliwość wykupienia jej przedmiotu. Wynajem długoterminowy jest dostępny zarówno dla firm, jak i osób fizycznych. W przeciwieństwie do leasingu, w przypadku najmu długoterminowego, możliwe jest oddanie auta lub innej rzeczy po zakończeniu trwania umowy.

Czy leasing jest bardziej opłacalny od umowy najmu długoterminowego?

Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji firmy lub osoby. Jeśli zależy nam na szybkiej procedurze, leasing z pewnością będzie dobrym wyborem. Jeżeli z kolei nie chcemy ponosić kosztów początkowych transakcji, lepiej postawić na wynajem. Indywidualne czynniki mogą okazać się tu decydujące, dlatego udzielenie jednoznacznej odpowiedzi możliwe jest dopiero po rozpoznaniu konkretnego przypadku.

Skontaktuj się z nami

Każdorazowo zapewniamy efektywną realizację i sprawne wdrożenie systemu. Chcesz dołączyć do grona naszych zadowolonych klientów, którzy skorzystali z naszego doświadczenia i dziś oszczędzają dzięki temu czas? Zachęcamy do kontaktu telefonicznego lub poprzez formularz kontaktowy.

Od ponad 30 lat pomagamy uczelniom i innym podmiotom usprawniać ich pracę. Opracowaliśmy narzędzie powszechnie wykorzystywane do zarządzania działaniami instytucji oraz przedsiębiorstw, które indywidualnie dostosowujemy i wdrażamy na życzenie Klienta.

+48 61 661 11 00